czwartek, 30 grudnia 2010

Melatonina

Coraz więcej osób skarży się na problemy z zasypianiem. Coraz większy stres i przepracowanie robi swoje sprawiając, że w naszym życiu coraz częściej pojawia się dolegliwość nazywana bezsennością. Osoby, które się na nią skarżą coraz częściej szukają „złotego środka” na swoje dolegliwości i interesują się hormonem, zwanym melatoniną. Pomaga ona osobom, które mają kłopoty ze snem i są narażone na przesunięcia czasowe wynikające z podróżowania samolotem.


Melatonina jest to hormon występujący w naszym organizmie, który produkowany jest przez szyszynkę znajdującą się w centralnej części mózgu. Szyszynka reaguje na światło i w zależności od jego intensywności uwalnia różne ilości melatoniny. Duże ilości uwalniane są, kiedy do oka w ogóle nie dociera światło słoneczne. Światło natomiast działa jako inhibitor melatoniny. Największe ilości tego hormonu znajdują się w naszym organizmie około północy ok. 80ppb (części na miliard). Natomiast najmniejsze, w ciągu dnia ok. 10ppb.


Odkrycie obecności i roli jaką odgrywa melatonina w naszym organizmie spowodowało rewolucję w przemyśle farmaceutycznym. Zaczęto produkować na skalę światową kapsułki, które mają na celu ułatwić ludziom zasypianie. Kapsułka zawierająca 3mg melatoniny wystarczy, aby szybko wysłać nas na pięciominutową drzemkę. Początkowo traktowana była ostrożnie, obecnie stosowana jest jako cudowny lek na wszystkie dolegliwości.


W Stanach Zjednoczonych ma zastosowanie do leczenia:
- raka;
- chorób serca;
- choroby Alzheimera;
- AIDS;
- katarakty;
- depresji;
- starzenia się.


Powstało wiele źródeł, z których podaje się informację o tym, że melatonina zabezpiecza organizm człowieka przed niszczącym działaniem wolnych rodników.


Nad związkiem tym prowadzi się obecnie wiele badań. Np. w Department of Anatomy w Cambridge Univeristy dwaj naukowcy dr Mike Hastings i dr Francis Ebling badali, w jaki sposób melatonina kontroluje nasz zegar wewnętrzny. Odkryli oni, że mózg posiada dwa mechanizmy związane z czasem. Jeden kontroluje rytm codzienny, drugi powoduje, że reagujemy na zmiany pór roku. Oba są wrażliwe na obecność melatoniny w bardzo małych ilościach. Nasz zegar biologiczny umieszczony jest na podwzgórzu a kalendarz biologiczny w sąsiedztwie przysadki mózgowej.


Melatonina produkowana jest z innego hormonu znajdującego się w naszym organizmie: serotoniny. Ta natomiast wytwarzana jest z aminokwasu tryptofanu.


Odkrycie melatoniny ułatwiło wielu ludziom życie, którzy mają problemy z zasypianiem i cierpią na bezsenność. Ułatwia znosić objawy zmian czasowych i zasypiać osobą pracujących w systemie wielozmianowym.


Źródło: „GALERIA CZĄSTECZEK” John Emsley

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz